סוגי מכשירי שמיעה וחזותם המעוצבת למשעי אינה מסגירה את תוכנם העמוס בעשרות רכיבים אלקטרונים ואחרים, שכל אחד מהם עשוי להכיל בעצמו המון רכיבים זעירים. סוגי מכשירים שונים מותאמים על-ידי אנשי מקצוע, בין היתר, באמצעות חיבורם לתוכנה מיוחדת. בפיתוח ועיצוב מכשירי שמיעה ותוכנות המשמשות להתאמתם מושקעים משאבים אדירים על-ידי היצרניות המובילות בתחום.

מכשירי השמיעה מורכבים מכמה חלקים מרכזיים: המיקרופון (או המיקרופונים), הרמקול (המכונה גם רסיבר), מגבר המהווה את הלב והמוח הטכנולוגי של המכשירים וסוללה המספקת את האנרגיה החשמלית להפעלתם. על גוף המכשיר עשויים להיות חלקים נוספים, כמו כפתור עצמה, כפתור תכניות וכדומה.

ישנם סוגים רבים מאד של מכשירי שמיעה של יצרנים שונים. ניתן לסווג את המכשירים השונים על-פי אופן הרכבתם: בתוך או על האוזן.

מכשירים המורכבים מאחורי האוזן. מעבירים את הקול אל האוזן באמצעות אוזניה מותאמת או סטנדרטית. מאפשרים הכללת טכנולוגיות רבות מאד, כולל מיקרופונים כיווניים, ופונקציונליות מרבית – כפתור ווליום, כפתור תכניות, סוללה גדולה יחסית. מאפשרים התאמות פתוחות (המאפשרות מעבר צלילים חופשי יחסית אל תעלת האוזן וממנה).

מכשירים המורכבים מאחורי האוזן, כאשר הרמקול של המכשירים נמצא בתוך תעלת האוזן (ולא בתוך המכשירים). השארתו של הרמקול מחוץ למכשירי השמיעה, מאפשרת הקטנת הגוף העיקרי של המכשירים. הימצאותו של הרמקול בלבד בתעלת האוזן, מאפשרת התאמות פתוחות (מעבר צלילים חופשי יחסית אל תעלת האוזן וממנה).

מכשירים הנמצאים כולם עמוק בתוך תעלת האוזן. אלו מכשירים קטנים מאד, אשר בשל מיקומם אינם מתאימים לכל תעלת אוזן ולכל ירידת שמיעה, ולא ניתן למקם על גביהם מיקרופונים כיווניים ופונקציות נוספות.

מכשירים בתעלה. מכשירי שמיעה קטנים הנמצאים בתעלת האוזן וחלקם החיצוני יכול להכיל חלקים ופונקציות נוספים כגון מיקרופונים כיווניים, כפתור ווליום, כפתור תכניות.

מהם מכשירי שמיעה?