מבחינה טכנולוגית ניתן לערוך חלוקה בסיסית בין שני סוגי מכשירי שמיעה: מכשירים אנלוגיים ומכשירים דיגיטליים. ההבדל המרכזי בין שני סוגי המכשירים הוא האופן שבו מעובד הקול הנקלט על-ידי המכשיר, בדומה להבדל בין תקליט (LP) לבין תקליטור (CD). טכנולוגיית הביניים בין שתי טכנולוגיות אלה נקראת טכנולוגיה ממחושבת המהווה שיפור של הטכנולוגיה האנלוגית.

בטכנולוגיה האנלוגית הקול הנקלט על-ידי מכשיר השמיעה מומר למתח חשמלי. מכשיר השמיעה מעבד את הקול בצורה בסיסית ולאחר מכן מומר המתח החשמלי בחזרה לאות קולי.

בטכנולוגיה הדיגיטלית הקול הנקלט על-ידי מכשיר השמיעה מומר למתח חשמלי ולאחר מכן לאות ספרתי. כלומר, למספרים המבטאים את עוצמתו וגובהו של הקול הנקלט בכל רגע נתון. לאחר מכן, המכשיר מבצע עיבוד של האות על-ידי שימוש בנוסחאות מתוחכמות. לאחר מכן, מומר האות הספרתי למתח חשמלי ולאחר מכן לאות קולי.

ככלל, ניתן לומר כי מכשירי שמיעה דיגיטליים מתקדמים יותר ממכשירי שמיעה אנלוגיים ומציעים שפע של תכונות ואיכות שמיעה יוצאת דופן. למכשירים דיגיטליים ישנן תכונות המאפשרות זיהוי דיבור על-פני רעש ויכולת מיקוד (כיווניות) בכדי לסייע לשומע להתרכז במקור קול מסוים. בדרך כלל, מכשיר דיגיטלי ניתן לכיוון באמצעות המחשב, וזאת בניגוד למכשיר אנלוגי.

יש לזכור כי "דיגיטלי" אינה מילת קסם. כפי שמחשבון כיס הוא דיגיטלי גם מחשב מעבורת חלל הוא דיגיטלי, אך כלל לא ניתן להשוות בין הביצועים של שניהם. כך גם לגבי מכשירי שמיעה דיגיטליים מסוגים שונים. יש מכשירים "דיגיטליים" ויש מכשירים דיגיטליים המצדיקים את השם "דיגיטלי". בהתאמת מכשיר שמיעה יש להקפיד תמיד כי מדובר במכשירים מבית טוב מתוצרת חברה מובילה בלבד, אשר במכשירים שלהן הושקעו שנים רבות של מחקר ופיתוח והם מכילים פונקציות מתוחכמות. יתרון נוסף ברכישה ברשת הינו תקופת אחריות ארוכה למכשירים ומתן שירות ומענה טכני מהיר, אמין ויעיל.

תכונות וטכנולוגיות